A digitális termelékenység előmozdítása a Fakuma 2024-en

A Sumitomo (SHI) Demag nyolc kiállítási tárgyon mutatja be, hogy az olyan fejlett digitális eszközök, mint a myAssist és az activeMeltControl hogyan segíthetnek a termelés hatékonyságának növelésében, az alkatrészek minőségének javításában és a gépleállások csökkentésében, ha egy egységes kommunikációs platformmal kombinálják.

A valós idejű adatokhoz való hozzáférés nemcsak a szolgáltatási modelleket alakítja át és növeli a gépek üzemidejét, hanem jobb és gyorsabb üzleti döntésekhez is vezet. A Fakuma 2024 B1-1105 standján a Sumitomo (SHI) Demag bemutatja a látogatóknak, hogy az olyan digitális funkciók, mint a myAssist, az automatizálás, a vállalat aktív moduljai és az OPC-UA csatlakoztathatóság hogyan segíthetnek a gyártóknak optimalizálni a termelékenységet és gyakorlatilag kiküszöbölni a gépleállásokat.

 

A Sumitomo (SHI) Demag nagyobb feldolgozási átláthatóságot biztosít a gépek maximális hatékonyságú üzemeltetése érdekében, és bemutatja a myAssist szoftver legújabb fejlesztéseit, valamint azt, hogy a további optimalizálások hogyan nyújtanak még mélyebb adatbetekintést a feldolgozóknak. A vállalat által a "végső digitális folyamat-társ" néven összefoglalt legújabb fejlesztések könnyen olvasható műszerfalakat, fogyasztási adatokat és KPI-ket tartalmaznak, amelyeket a végfelhasználó határoz meg. Lehetőség nyílik arra is, hogy egyetlen interfész segítségével egyetlen gyártóüzemben több gép digitális adatait is összekapcsolják és felügyeljék.

 

Ez a magas szintű adatátláthatóság lehetővé teszi az eltérések kiszűrését, az összes OPC-UA szűrt forrásból gyűjtött adatok összesítését és a termelési folyamatokban bekövetkező változásokra való reagálást a lehető legkorábbi szakaszban. Az élő adatok összehasonlíthatók bármely múltbeli adattal. Ez az összehasonlítás különböző időintervallumok, például különböző gyártási órák, hetek vagy akár teljes gyártási megbízások alapján is elvégezhető.

 

"A több forrásból származó adatok egyesítésének lehetősége lehetővé teszi az összes termelési és környezeti tényező teljes digitális feltérképezését, beleértve a múltbeli adatokat is" - jegyzi meg a digitális megoldások termékmenedzsere, Dr. Thomas Schilling. A Human Virtual Interface (HVI) és a szakértői modul hozzáadása azt is lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az adatmegállapításokat címkék és részletesebb megjegyzések hozzáadásával kontextusba helyezzék. Ez pedig lehetővé teszi a gyártók számára, hogy a lehető legnagyobb értéket nyerjék ki adataikból. Ez az opció 2025. január 1-jétől minden új IntElect gépen elérhető lesz.

 

Kapcsolatok és szabványos interfészek létrehozása

Az adatok belső értéket rejtenek magukban a termelékenység optimalizálásának és a nyereségesség növelésének képességével, de csak akkor, ha megfelelően gyűjtik és kezelik őket. Mivel az intelligens gyártás és az OPC-UA (Open Platform Communications Unified Architecture) interoperabilitás felé való lendület és elmozdulás továbbra is gyors ütemben halad, a Sumitomo (SHI) Demag elmagyarázza, hogyan segíti elő a vállalat a skálázható és bővíthető kommunikációt a fröccsöntőgépek, a perifériás berendezések és az automatizálás között.

 

Thomas Schilling szerint a gépi tanulás és a jövő digitális gyárainak egyik legnagyobb akadálya a szabványos interfész hiánya. "Ahhoz, hogy zökkenőmentes kommunikáció valósuljon meg a gépi eszközök között, az összes elemnek, beleértve az érzékelőket és a feldolgozási adatokat is, ugyanazon a nyelven kell beszélnie egymással. Az OPC-UA ezt kívánja megvalósítani - egy univerzálisan kompatibilis digitális interfészt. Ami végső soron időmegtakarítást és termelékenységi előnyöket biztosít a fröccsöntők számára" - teszi hozzá a digitális szakértő.

 

Adatok átláthatósága a digitális korban

Az Európai Bizottság (EB) várhatóan 2026-tól lép életbe, és a "2050-re nulla nettó kibocsátás" célkitűzésre és az általános fenntarthatósági célokra adott válaszként digitális termékútleveleket (DPP) vezet be. A készülő jogszabály értelmében az Európában termékeket értékesítő vállalatoknak digitálisan kell gyűjteniük és megosztaniuk a termékeikre és folyamataikra vonatkozó részletes adatokat. A DPP tartalmazni fogja a termék teljes életciklusára vonatkozó információkat, beleértve a termék összetételét, eredetét, előállítását és újrahasznosíthatóságát, azzal a céllal, hogy teljes feldolgozási átláthatóságot biztosítson, felszabadítsa a körforgást és alakítsa az ellátási láncok jövőjét.

 

Az EU azt ajánlja, hogy a vállalatok mielőbb tegyenek lépéseket a nyilvántartás digitalizálására, az adatgyűjtés fokozására és a feldolgozási gyakorlatok optimalizálására. Ez a javaslat abból a szándékból fakad, hogy a műanyaggyártók javítsák megfelelésüket és rugalmasságukat, áthidalják a terméklábnyomot elhomályosító adathiányokat az ellátási láncban, felszabadítsák a beruházási szinergiákat és növeljék az átláthatóságot. Ha a vállalatok már most felkészülnek a DPP-kre, akkor a jogszabály hatálybalépésekor enyhíthetik a meg nem felelés hatásait is.

 

A digitalizálás, az összekapcsolt adathalmazok és a fenntarthatósági erőfeszítések értékelésének fokozott ösztönzése részeként a Sumitomo (SHI) Demag fejlett digitális eszközök és platformokon átívelő, nyílt kommunikációra alkalmas szoftverek csomagját hozta létre. "A mai modern piacon a műanyag-feldolgozóknak meg kell felelniük a termelékeny, energiahatékony és fenntartható folyamatokkal szemben támasztott magasabb követelményeknek, hogy elérjék az ambiciózus növekedési célokat és megfeleljenek a szigorúbb kormányzati előírásoknak. A siker kulcsa a teljes integráció és a zökkenőmentes interaktív kapcsolat az összes eszköz között, a fröccsöntőgépektől és a robotikától a hőmérséklet-szabályozókig és a szerszámáramlás digitális eszközeiig" - állítja Thomas Schilling.

 

Termelékenységi paraméterek nyomás alatt

A Sumitomo (SHI) Demag a Fakuma 2024-en bemutatott számos digitális funkció közül az egyik az activeMeltControl. Az activeMeltControl egy teljesen független szoftvermodul, amely képes kompenzálni az olvadék viszkozitásának változásait szinte minden alkalmazás és anyag esetében, beleértve az újrahasznosított műanyagokat is. Ennek eredményeképpen jelentősen csökken a selejt aránya.

 

A fröccsöntési folyamathoz automatikusan alkalmazkodó aMC folyamatosan figyeli a tartási nyomás és a kapcsolási pozíció változásait. Amint egy paraméterről kiderül, hogy a felhasználó által beállított tűréshatárok felé halad, az aMC automatikusan módosítja a beállított paramétereket az eltérés kompenzálása érdekében. A beállítási sávszélességet szintén a processzor határozza meg.

 

A Schilling kiterjeszti: "A 100%-ban újrahasznosított anyag esetében például az olvadékfolyási index (MFI) eltéréseit mostantól a szoftver korrigálhatja. Ez azt jelenti, hogy a folyamat stabilitása most már összehasonlítható egy olyan folyamattal, amely szűz anyagot használ. Ez nagyobb gyártási rugalmasságot kínál a feldolgozóknak, lehetővé téve a fogyasztás utáni és ipari újrahasznosított anyagtípusok szélesebb körének felhasználását."

 

Még a meghatározott feldolgozási referenciákkal rendelkező ügyfelek is profitálnak ebből, mivel az aMC azonnal kezeli az esetleges változásokat, hogy megőrizze az abszolút feldolgozási pontosságot és stabilitást - teszi hozzá Thomas Schilling. "A gyártási stabilitás szempontjából ez az innováció nagyban hozzájárul a termelékenységhez és a feldolgozás folyamatosságához."

 

Látogasson el a Sumitomo (SHI) Demag-hoz a Fakuma 2024 kiállításon, a B1-1105 standon, hogy megnézze ezeket az átalakító digitális eszközöket működés közben, és betekintést nyerjen abba, hogyan lehet a legjobban digitalizálni a gyártási folyamatokat az EU-megfelelőség érdekében, hogyan lehet erősíteni az ellátási lánc átláthatóságát és hogyan lehet elérni a fenntarthatósági célokat.